Один з найбільш хвилюючих питань для батьків - розвиток мови у дитини. Вважається, що розвиток мови служить показником і розумового розвитку дитини. Це не завжди вірно. І має, швидше, зворотну тенденцію: при затримці мови у дитини сповільнюються навики спілкування і навчання. У більшості дітей до святкування другого дня народження або кількома місяцями пізніше відбувається справжній «вибух» розвитку мови. Протягом перших двох років життя дитина як би споглядає світ і накопичує інформацію. До двох років він вже готовий більш активно брати участь в навколишньому житті. До того ж до цього часу клітини мозку і м'язи мовного апарату вже в достатній мірі розвинені, щоб дитина почала виражати себе за допомогою слів. Але іноді трапляється так, що розвиток мовлення у дитини запізнюється.
Цьому може бути кілька причин.
1. Нерозвинені м'язи рота або слабкий м'язовий тонус особи.
Якщо дитина воліє м'яку їжу твердої, часто упускає їжу з рота під час їжі, дихає ротом, говорить мало і невиразно, чи в нього підвищене слиновиділення - це може означати, що у дитини недостатньо розвинені м'язи рота і губ. Дуже часто це відбувається, коли маляти рано віднімають від грудей. М'язи рота можна зміцнити нескладними ігровими вправами: · Дути і свистіти. Дуже дієві будь-які вправи, при яких треба з напругою зводити губи разом. Можна видувати мильні бульбашки, а ще дути на пір'їнку, намагаючись утримати його в повітрі. Дуже корисні іграшки, в які треба дути - дудки, свистки і т.д. · Смоктати. Частіше пропонуйте маляті пити сік через соломинку, як можна сильніше втягуючи щоки. Це дуже корисна вправа. · Імітувати звуки. Малюкові сподобається імітувати звуки різних тварин і птахів, а також предметів - поїзди, машини, дзвінків і сирен.
2. Недостатня концентрація слухового уваги.
Така дитина погано розуміє довгі фрази або не чує фонових шумів (шумів заднього плану). Постарайтеся привертати увагу дитини до кожного звуку і слова. Частіше читайте вашій дитині вголос, вибираючи книги, які дитина добре знає. Іноді замінюйте в тексті знайоме слово на інше, смішне, несподіване для дитини і привертайте увагу дитини до жарту. Показуйте дитині оточуючі його речі і називайте їх. Пояснюйте дитині, що саме ви робите в даний момент. Чітко вимовляєте слова і повторюйте фрази кілька разів.
3. Проблеми зі слухом.
Недостатньо гарний слух може значно сповільнити розумовий розвиток дитини. І якщо недостатній слух діагностований пізно, може бути упущений критичний час для стимуляції слухових проходів, що ведуть до слухових центрів мозку.
У дитини може відбутися затримка розвитку мови, що призведе до уповільнення навичок спілкування і навчання. До нещастя, більшість проблем зі слухом виявляється досить пізно. Від початку погіршення слуху і до того часу, як ви можете помітити очевидні ознаки порушення слуху у вашої дитини, може пройти досить значний час.
Існує кілька ознак, залежно від віку дитини, за якими ви можете зрозуміти, чи все у нього гаразд зі слухом:
-немовля: повинно здригатися при сплеску руками в 1-2 метрах від нього й заспокоюватися при звуку вашого голосу;
-3-4-місячна дитина повинна проявляти відповідну реакцію на вашу усмішку і жести;
-7-місячна дитина повинна лопотати і повторювати за вами прості звуки;
-від 7 до 12 місяців: повинна повертати голову, чуючи знайомі звуки, і подавати голос у відповідь на звернену до нього людську мову.
Коли потрібно починати турбуватися?
Педіатри виділяють наступні ознаки затримки мовного розвитку у дворічної дитини : · Дитина має в запасі менше 20 слів і не комбінує їх між собою. Термін «слова» в даному випадку зовсім не означає повноцінних виразних слів, а скоріше приналежність одного і того ж звуку одного й того ж об'єкту, наприклад звуки «Ба» повинні завжди означатиме «бабуся».
· Вимовляє слова так невиразно, що ви розумієте лише половину з них. · Не грає і не взаємодіє з іншими дітьми.
· Не розуміє або не може відповісти на прості запитання.
· Не може дізнатися або назвати прості предмети зі свого оточення.
· Не може назвати когось із членів сім'ї.
Якщо ви виявили у своєї дворічної дитини одну або декілька з цих ознак, слід звернутися до педіатра.
Перше, що зробить лікар, це перевірить слух у вашої дитини. Незначні порушення слуху, наприклад, після вушної інфекції, можуть значно гальмувати розвиток мови.
Якщо зі слухом все нормально, лікар може припустити незначне відставання в розвитку. У цьому випадку, швидше за все, він запропонує вам почекати і поспостерігати за дитиною протягом 6-12 місяців, щоб подивитися, чи потрібно буде подальше лікування. Але не слід протягом цього періоду сидіти склавши руки.
Ваше завдання - допомогти дитині розвинути навички мовлення. Навіть якщо дитина відвідує логопеда, домашні вправи можуть зробити чудеса. Прийміть до уваги і те, що мовленнєвий розвиток хлопчика може злегка запізнюватися порівняно з мовним розвитком дівчаток. Вважається, що хлопчики починають говорити пізніше дівчаток. Правда, у хлопчиків з запізненням мовного розвитку і в два рази частіше діагностуються проблеми зі слухом або з розпізнаванням.
Джерело: https://www.facebook.com/notes/%D0%B2%D0%B3%D0%BE-%D0%BD%D1%82%D1%96%D1%96%D0%BD%D1%81%D1%82%D0%B8%D1%82%D1%83%D1%82-%D1%81%D0%BE%D1%86%D1%96%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%BE%D1%97-%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B8%D0%BA%D0%B8/%D0%BF%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%B8%D0%BD%D0%B8-%D1%96-%D0%BE%D0%B7%D0%BD%D0%B0%D0%BA%D0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%82%D1%80%D0%B8%D0%BC%D0%BA%D0%B8-%D0%BC%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D0%B3%D0%BE-%D1%80%D0%BE%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%BA%D1%83-%D1%83-%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B8/1975409316071604/
|