Бінарне заняття - нестандартна форма навчання по реалізації міжнаочних зв'язків, навчально-виховний процес ведуть два педагоги.
Бінарне заняття - творчість двох педагогів, яка переростає у творчий процес у дітей.
Чому?
Тому, що вивчення якоїсь проблеми на грані двох наук - це завжди цікаво, такий вид діяльності викликає високу мотивацію. А не чи це головне - захопити малюків, спровокувати творчий пошук?
На жаль, бінарні заняття в навчальній системі - це, скоріше, виключення з правила. До них вдаються не часто, один, двічі в півріччя, частіше це відкриті заняття для педагогів, які атестуються. Часу для підготовки такого заняття вимагає більше, ніж звичайний.
Важлива умова успішності роботи з дітьми логопатами — це тісна взаємодія вчителя-логопеда та вихователя. адже розвиток мовлення слід поєднувати з опрацюванням та закріпленням пізнавальних тем, образотворчою та руховою діяльністю дітей.
Які основні переваги інтегрованих бінарних занять перед традиційними?
- Корекційні, мовленнєві та пізнавальні навички. знання малюків формуються в комплексі.
- Форма проведення бінарного заняття захоплююча і нестандартна. Використання різних видів діяльності на занятті дає можливість педагогам підтримувати увагу на високому рівні, що дозволяє говорити про розвиваючий, корекційний ефект навчання.
- Бінарні заняття підвищують потенціал дітей, ведуть до осмислення і знаходженню причинно-наслідкових зв'язків, до розвитку мовлення, логіки, мислення, комунікативних здібностей.
- Бінарні заняття дають можливість самореалізовуватися у творчому процесі як педагогу так і дитині.
Але в той же час маємо пам’ятати, не потрібно об'єднувати всі підрозділи в одне ціле, так як вони втрачають свою індивідуальність. Тому
бінарні і заняття необхідно давати періодично.
Позитивні сторонни:
- Дозволяють реалізувати один із найважливіших принципів дидактики — принцип системності навчання.
- Створюють оптимальні умови для розвитку мислення, розвиваючи логічність, гнучкість, критичність.
- Сприяють розвитку системного світогляду, гармонізації особистості студентів. Зменшують багатопредметність, розширюють й поглиблюють міжпредметні зв'язки, з'являється можливість отримати більший обсяг знань.
- Є засобом мотивації навчання, допомагає активізувати, як корекційну так і пізнавальну діяльність дітей, сприяє розвитку творчості.
Негативні сторонни
- Збільшення щільності, тривалості заняття.
- В окремих випадках відсутня деталізація.
- Значні витрати часу на підготовку до заняття.
Поради вчителю-логопеду
Під час бінарного заняття обов’язково надавати логопедичну допомогу:
- виправляти, розбирати та аналізувати допущені помилки в усному мовленні, письмові;
- спонукати до повних відповідей (не допускати, щоб відповідь обмежувалася одним чи двома словами);
- вислуховувати відповідь до кінця;
- формувати словесно-логічне мислення (допомагати дитині правильно будувати речення і відповідь з дотриманням послідовності слів у реченні, речень у відповіді).
В одному журналі, ми прочитали думку вчителя початкової школи: «Бінарний урок - псевдонауковий методичний викрутас».
Що ж, якщо цей «викрутас» стимулює мовленнєву, пізнавальну діяльність, якщо діти після бінарного заняття запитають: «А коли буде ще таке заняття?», то воно має право на існування.
|