Передмова
Становлення сучасної освіти потребує постійного оновлення банку педагогічних методів і прийомів, які застосовує у своїй роботі вчитель початкових класів. В.О. Сухомлинський писав: « …Успіх у навчанні – єдине джерело внутрішніх сил дитини, що народжує енергію до подолання труднощів, бажання вчитися» Успішне оволодіння дитиною програмовим матеріалом неможливе без високорозвинених пізнавальних інтересів. А цього, в свою чергу, у вік високорозвинених технологій, важко досягти стандартними традиційними прийомами та видами робіт. Ця думка й спонукала автора збірки створити добірку нестандартних диктантів для учнів початкових класів. Адже диктанти – активна форма тренувальних вправ. Вона вимагає уваги, зосередженості, активної розумової діяльності. Диктанти є одним із найбільш ефективних засобів формування культури усного і писемного мовлення. А подані нижче нестандартні диктанти не тільки виконують навчальну функцію, а й сприяють розвитку в учнів початкової школи інтересу до навколишнього світу, розширюють кругозір учнів, спонукають до творчості, сприяють розвитку в учнів продуктивного мислення.
Мета цього посібника – формування в учнів орфографічних, комунікативних , навичок, навичок само- та взаємоконтролю, розширення кола знань дитини, виховання любові до рідного краю, працьовитості, бережного відповідального ставлення до природи.
Далі пропонуються методичні настанови щодо проведення більшості нестандартних диктантів.
Цим посібником можуть користуватися як вчителі початкових класів та вихователі ГПД так і батьки, які організовують з дитиною самостійну роботу.
Диктанти-плутанки
На дошці записані слова, у яких переставлені склади. А може навіть цілі речення. Діти, переставляючи склади, відтворюють і записують слова.
Диктанти-асоціації
Вчитель дає ключове слово, а діти добирають і записують слова, які асоціюються у них в зв’язку із запропонованим вчителем словом.
Диктанти « Блискавка»
Для диктанту такого виду добираються речення короткі, на вивчені правила. Вчитель читає речення один раз, учні повторюють його і пишуть самостійно. Перевіряється диктант взаємно в парах, або звіряється зі зразком на дошці чи в підручнику. Матеріалом до цих диктантів можуть бути прислів’я та приказки. Такі диктанти сприяють розвитку слухової пам’яті, розвивають навички самоконтролю.
Диктанти « Далі буде»
Текст такого диктанту учні пишуть впродовж кількох уроків. Вчитель добирає текст таким чином, щоб він міг зацікавити дітей. Записується диктант логічно завершеними частинами. На наступному уроці перед записом нової частини, вчитель повторює попередньо записані частини тексту, щоб нагадати дітям зміст записаних частин.
Загадкові диктанти
Методика написання загадкового диктанту така: вчитель загадує загадки, учні відгадують їх і записують слова-відгадки. Потім перевіряють диктант (це може бути звірка з дошкою, взаємоперевірка в парах та інші види перевірки) і виконують інші завдання з матеріалами диктанту.
Далі пропонуються диктанти до різних тем, які вивчаються у початкових класах.
Фразеологічні диктанти
Матеріалом для цих диктантів є прислів’я, приказки, фразеологічні звороти, порівняння. Завдяки їм діти не тільки закріплюють вивчений граматичний матеріал, а й долучаються до багатющої скарбниці народної творчості. Форми проведення таких диктантів різноманітні: речення-добавлянки, словникові, вибіркові,творчі та інш.
Диктанти-вірші
Відчуття рими, логічне мислення фонематичний слух формують ці диктанти. Най простіший варіант диктанту – коли вчитель диктує рядки з віршів, а учні дописують тільки останнє слово в рядку. Як ось…
Диктанти «Перевіряю себе»
Діти пишуть текст під диктовку. Перевіряють написане, підкреслюють сумнівні для себе місця в тексті. Перевіряють себе, запитують у вчителя про написання того чи іншого слова, чи постановку розділового знака. Як варіант – учні виправляють помилки, користуючись словниками чи підручниками. Перевіряючи такі диктанти, вчитель враховує тільки не виправлені учнем помилки. Такі диктанти підвищують активність учнів, виробляють у них навички самоконтролю.
Диктанти-ігри
Мовні ігри мають велике значення для розвитку мови й мислення учнів; вони активізують та розширюють їхній словниковий запас, привчають проводити аналітичну й синтетичну роботу над словом і реченням, поліпшують фонематичний слух у дітей. Крім того, цікаві ігри на уроках мови викликають позитивні емоції у школярів, під час гри вони виявляють самостійність, ініціативу в закріпленні та засвоєнні навчального матеріалу. Завдяки мовним іграм учні отримують можливість застосувати на практиці свої знання та вміння.
Диктанти « Хочу все знати»
Нижче запропоновані диктанти корисні й цікаві не лише тим, що відсортовані за конкретними темами, а отже й концентрують в собі максимум необхідного для засвоєння граматичного та лексичного матеріалу, а й тим, що носять загальний розвиваючий характер і сприяють розширенню кругозору дитини. Диктанти «Хочу все знати» сприяють розвитку кругозору дитини в різноманітних галузях знань. Цікава інформація про оточуючий світ подається в них в доступній формі, що сприяє легкому її засвоєнню.
Диктанти – тести
Диктант-тест раджу писати в кінці вивчення теми для здійснення початкового контролю знань. В результаті такої роботи вчитель побачить рівень засвоєння знань з теми, щоб мати можливість скоригувати знання і уміння учнів перед проведенням підсумкового контролю знань з певного розділу вивченого матеріалу. Матеріали цих диктантів можна використовувати при проведенні ігор «Так – ні», Голосування ногами», «Скажи своє слово», Згоден – не згоден».
Диктанти повторної дії
Диктанти такого виду передбачають повторне написання уже записаного на попередніх заняттях тексту тими учнями, які допустили помилки у першому диктанті. З таким учнями вчитель аналізує причини помилок, проводить роботу над помилками. А потім текст записується повторно з наступною самозвіркою. Тексти для цього виду диктантів беремо прозові.
Диктанти взаємної дії
Диктанти взаємної дії передбачають роботу в парах. На попередньому уроці діти отримують завдання – дібрати речення для диктанту. Речення мають бути розповідні,прості. Під час диктанту учні диктують дібрані вдома речення один одному. Самостійно перевіряють, пояснюючи правопис окремих слів.
Диктанти швидкої дії
Диктант швидкої дії аналогічний до диктанту «Блискавка». Але можна запропонувати дітям дібрати вдома для диктанту прислів’я, приказки, скоромовки, прикмети і на уроці продиктувати їх.
|